Prace renowacyjne lakieru kończy się polerowaniem. Aby efekt był jak najlepszy, nie można pominąć tego etapu. To właśnie on wpływa na ocenę wizualną całej pracy. W tym procesie kluczową rolę odgrywa doświadczenie oraz umiejętności osoby wykonującej polerowanie, ale nie bez znaczenia są też odpowiednie narzędzia i materiały. Większość maszyn polerskich ma specjalne gąbki do polerowania, które w branży traktuje się niczym wymienne wkłady. Te pod pewnymi względami mogą się jednak różnić. Zrozumienie tych różnic pozwoli dobrać odpowiedni produkt do danego zadania.
Działanie gąbki do polerowania
Gąbka do polerki w połączeniu z odpowiednim środkiem polerskim służy do mechanicznego usuwania warstwy lakieru, co pozwala na eliminację zarysowań i innych defektów oraz nadanie połysku. Ważne jest to, aby pamiętać, że gąbki różnią się twardością, a to z kolei wpływa na ich zdolność ścierną – im twardsza gąbka, tym silniejsza jej siła ścierania. Dobór odpowiedniej gąbki i środka polerskiego zależy od kilku czynników, takich jak rodzaj uszkodzeń i typ lakieru (twardy lub miękki) oraz grubość jego warstwy. Jest to szczególnie istotne wtedy, gdy polerowanie nie obejmuje etapu szlifowania ani ponownego lakierowania karoserii.
Rodzaje gąbek polerskich
Gąbki zazwyczaj produkuje się z pianki poliuretanowej. Poszczególne produkty różnią się jednak twardością, kształtem, rozmiarem, a także zdolnością do przepuszczania powietrza. Przykładowo gąbki do polerowania o karbowanej powierzchni zapewniają lepszą wentylację w porównaniu do tych o standardowym kształcie.
Jeśli chodzi o klasyczny podział gąbek polerskich, to wyróżniamy gąbki twarde, miękkie, oraz te o średniej twardości.
Twarde gąbki polerskie w połączeniu z mocno ściernymi pastami zwykle są stosowane do eliminacji głębokich rys i poważnych uszkodzeń lakieru. Ze względu na wysoką siłę cięcia po takim etapie konieczne jest przeprowadzenie wykończeniowego polerowania z użyciem mniej agresywnych preparatów oraz gąbek o średniej twardości lub typowo miękkich.
Średnio twarde gąbki do polerki są idealne do stosowania z uniwersalnymi pastami polerskimi o umiarkowanej sile ścierania. To połączenie pozwala na usunięcie drobnych zarysowań i niedoskonałości, a także na wykończenie powierzchni lakieru.
Miękkie gąbki polerskie są używane głównie do wykończenia lakieru, aby nadać mu połysk. Zazwyczaj stosuje się je z pastą finiszową, która usuwa hologramy i niedoskonałości.
Gąbki do polerowania – dlaczego ich właściwości mają znaczenie?
W branży polerskiej każdy produkt ma oznaczenie twardości lub siły cięcia. Właściwy dobór gąbki do polerowania do maszyny oraz pasty jest podstawą do tego, by uzyskać pożądany efekt na lakierze. Warto pamiętać, że użycie uniwersalnej pasty polerskiej w połączeniu z twardą gąbką zwiększy siłę cięcia. Z kolei zastosowanie miękkiej gąbki z agresywną pastą zmniejszy jej ścierne działanie. Warto znać tego typu zależności, a produkty dobierać zgodnie z zaleceniami producentów.
Polerowanie auta przy użyciu gąbek i maszyn polerskich
Gąbki polerskie to niezastąpione narzędzia dla każdego, kto chce zadbać o wygląd swojego auta. Sprawdzą się one idealnie do odświeżenia lakieru, usunięcia z niego zarysowań, hologramów oraz do finalnego wykończenia po lakierowaniu. Sam proces polerowania nie jest skomplikowany i można go łatwo opanować. Proste prace polerskie wymagają jedynie podstawowych umiejętności, które każdy jest w stanie szybko zdobyć. Trudniejsze zadania warto powierzyć specjalistom.