Zakup hybrydowego SUV-a za około 100 tys. zł nie powinien kończyć się na sprawdzeniu mocy i wyglądu nadwozia. MG ZS Hybrid+ łączy silnik benzynowy z elektrycznym, oferuje bogate wyposażenie i rozsądne spalanie, ale ma też kilka cech, które mogą przeszkadzać na autostradzie. Poniżej wyjaśniam, jak działa ten chiński SUV, ile kosztuje, czego można oczekiwać od jego napędu oraz co sprawdzić przed zakupem.
Najważniejsze informacje o hybrydowym MG ZS w kilku punktach
- Napęd HEV nie wymaga ładowania z gniazdka.
- Układ hybrydowy rozwija maksymalnie 197 KM i napędza przednie koła.
- Deklarowane zużycie paliwa wynosi 5,0-5,1 l/100 km, lecz na autostradzie może być wyraźnie wyższe.
- Bagażnik ma 443 litry, a po złożeniu tylnej kanapy 1457 litrów.
- Ceny katalogowe na 2026 rok zaczynają się od 98 900 zł, a promocyjne od 93 900 zł.
- Największe kompromisy to hałas przy wysokich prędkościach i nie zawsze idealna praca systemów asystujących.

Co dokładnie oferuje MG ZS Hybrid+
To kompaktowy SUV z klasycznym napędem hybrydowym typu HEV. Oznacza to, że samochód sam ładuje akumulator podczas hamowania i jazdy ze stałą prędkością, więc kierowca nie musi szukać ładowarki ani montować wallboxa. Energia elektryczna wspiera silnik benzynowy, a w sprzyjających warunkach auto potrafi przez krótki czas poruszać się wyłącznie na prądzie.
Pod maską pracuje benzynowy silnik 1.5 o mocy 102 KM oraz silnik elektryczny o mocy 100 kW. Łączna moc układu wynosi 197 KM i 465 Nm, choć tych wartości nie należy interpretować tak samo jak w samochodzie z dużym silnikiem turbo. Hybryda dostarcza żwawą reakcję przy ruszaniu, ale jej charakter został podporządkowany płynności i oszczędności.
Napęd trafia na przednią oś przez trzystopniową przekładnię hybrydową. Akumulator trakcyjny ma pojemność 1,83 kWh, czyli zdecydowanie mniej niż w hybrydach plug-in. To wystarcza do wspomagania silnika i krótkiej jazdy elektrycznej, ale nie do pokonywania kilkudziesięciu kilometrów bez uruchamiania jednostki spalinowej.
Marka MG ma brytyjskie korzenie, jednak obecnie należy do chińskiego koncernu SAIC. Dla kupującego ważniejsze od samego pochodzenia jest to, że model został przygotowany na rynek europejski, spełnia normę Euro 6e bis i ma 7-letnią gwarancję z limitem 150 000 km.
Spalanie i jazda na co dzień
W mieście ten model ma najwięcej sensu. Częste ruszanie, hamowanie i niskie prędkości pozwalają układowi elektrycznemu przejąć dużą część pracy. W niezależnym teście uzyskano około 5,3 l/100 km w ruchu miejskim oraz 4,6 l/100 km na spokojnej drodze poza miastem. To dobry wynik jak na SUV-a o długości 4,43 m.
Dane WLTP mówią o 5,0 l/100 km dla wersji Standard i 5,1 l/100 km dla odmian Excite oraz Exclusive. Traktuję te liczby jako punkt odniesienia, a nie obietnicę codziennego wyniku. Zimą, przy krótkich trasach i ogrzewaniu kabiny spalanie może wzrosnąć, podobnie jak przy pełnym obciążeniu samochodu.
Na drodze ekspresowej trzeba liczyć się z wynikiem bliższym 6-7 l/100 km. Przy 140 km/h testowe zużycie wynosiło około 7,9 l/100 km. Przyczyną nie jest wyłącznie aerodynamika nadwozia. Układ hybrydowy potrafi okresowo podnosić obroty silnika benzynowego, aby doładować akumulator, co w kabinie słychać bardziej, niż sugerowałaby spokojna praca auta w mieście.
Moja ocena jest prosta: MG ZS Hybrid+ dobrze pasuje do kierowcy, który większość czasu spędza w mieście, na drogach podmiejskich i zwykłych trasach krajowych. Jeżeli samochód ma regularnie pokonywać długie odcinki autostradowe, komfort akustyczny i charakterystyka napędu powinny być obowiązkowo sprawdzone podczas jazdy próbnej.
Ceny i wersje wyposażenia w Polsce
W cenniku obowiązującym od 12 maja 2026 roku model występuje w trzech wersjach. Cena promocyjna odmiany Standard wynosiła 93 900 zł, Excite kosztował 102 800 zł, a Exclusive 111 700 zł. Ceny katalogowe były wyższe i wynosiły odpowiednio 98 900, 107 800 oraz 116 700 zł.
| Wersja | Cena katalogowa | Cena promocyjna | Najważniejsze elementy |
|---|---|---|---|
| Standard | 98 900 zł | 93 900 zł | Felgi stalowe 16 cali, kamera cofania, ekran 10,25 cala |
| Excite | 107 800 zł | 102 800 zł | Felgi aluminiowe 17 cali, reflektory LED, ekran 12,3 cala |
| Exclusive | 116 700 zł | 111 700 zł | Kamera 360 stopni, felgi 18 cali, podgrzewana kierownica i fotele |
Już podstawowa odmiana ma automatyczną klimatyzację, sześć poduszek powietrznych, adaptacyjny tempomat, asystenta jazdy w korku, Apple CarPlay, Android Auto i pakiet systemów MG Pilot. To mocny argument, bo nie trzeba kupować najdroższej wersji, aby otrzymać podstawowe systemy bezpieczeństwa.
Wersja Excite wydaje mi się najbardziej rozsądnym środkiem. Dostaje lepsze światła, większy ekran, aluminiowe felgi i wygodniejsze elementy wyposażenia, ale nie podnosi ceny tak mocno jak Exclusive. Najdroższa odmiana ma sens głównie wtedy, gdy zależy nam na kamerze 360 stopni, podgrzewaniu foteli i bardziej efektownym wykończeniu.
Do ceny trzeba doliczyć 2250 zł za większość lakierów metalicznych lub specjalnych. Panoramiczny, otwierany dach dla wybranych samochodów z rocznika 2026 kosztuje 3000 zł. Przed podpisaniem umowy trzeba też sprawdzić, czy konkretne auto jest z roku modelowego MY25.5 czy MY26, ponieważ wyposażenie multimedialne może się różnić.
Wnętrze, bagażnik i komfort rodziny
Nadwozie ma 443 cm długości, 181,8 cm szerokości i rozstaw osi 261 cm. W praktyce daje to wystarczająco dużo miejsca dla czterech dorosłych osób, a na tylnej kanapie bez większych problemów zmieszczą się dzieci w fotelikach. Nie jest to jednak SUV dla pięciu rosłych pasażerów podróżujących regularnie na długich trasach.
Bagażnik oferuje 443 litry pojemności, a po złożeniu kanapy 1457 litrów. To wynik wystarczający na rodzinne zakupy, wózek dziecięcy czy bagaże na weekend. Podłoga jest praktyczna, choć osoby przewożące długie przedmioty mogą odczuć brak przelotowego otworu w tylnej kanapie.
Materiały we wnętrzu wyglądają lepiej, niż można oczekiwać po cenie auta. Nie oznacza to poziomu wykończenia z droższych modeli europejskich, ale kabina nie sprawia wrażenia taniej. W codziennym użytkowaniu bardziej przeszkadza mi sposób obsługi części funkcji oraz nierówna lokalizacja menu niż sam wygląd deski rozdzielczej.
Warto zwrócić uwagę na koła. Standardowe opony 215/60 R16 powinny najlepiej sprawdzać się na polskich drogach, ponieważ mają wyższy profil i większą odporność na dziury. Felgi 18-calowe wyglądają atrakcyjnie, lecz mogą pogorszyć komfort oraz zwiększyć koszt wymiany opon.
Bezpieczeństwo i systemy, które trzeba sprawdzić
W wyposażeniu znajdują się między innymi automatyczne hamowanie awaryjne, ostrzeganie przed kolizją, asystent pasa ruchu, awaryjne utrzymywanie toru jazdy, adaptacyjny tempomat i monitorowanie martwego pola. Według Euro NCAP model otrzymał cztery gwiazdki w testach przeprowadzonych w 2024 roku. To przyzwoity wynik, ale nie powód, aby bezkrytycznie ufać elektronice.
Podczas jazdy próbnej sprawdziłbym przede wszystkim działanie asystenta pasa ruchu. W niektórych samochodach tego typu system potrafi zbyt energicznie korygować tor jazdy albo ostrzegać przy sytuacjach, które kierowca uważa za zupełnie normalne. Na szczęście ustawienia można zazwyczaj zmienić, lecz warto wiedzieć, gdzie się znajdują.
System rozpoznawania ograniczeń prędkości również powinien być traktowany pomocniczo. Błędnie odczytany znak, ograniczenie obowiązujące tylko na zjeździe lub zasłonięta tablica mogą spowodować irytujące komunikaty. Asystent nie zastępuje kierowcy, a jego skuteczność zależy od pogody, oznakowania i stanu kamer.
Wynik testu zderzeniowego pokazuje, że kabina zachowuje stabilność, a ochrona dzieci jest na dobrym poziomie. Jednocześnie raport wskazał słabszą ochronę w niektórych scenariuszach uderzenia bocznego oraz brak systemu wykrywającego pozostawienie dziecka w aucie. Dla rodziny to ważne szczegóły, których nie widać w folderze reklamowym.
Potencjalne problemy i kontrola przed zakupem
Nie ma jeszcze podstaw, aby mówić o jednej typowej, powtarzalnej awarii układu hybrydowego. Samochód jest stosunkowo młody, dlatego długoterminowa trwałość baterii, przekładni i elektroniki dopiero się ujawni. Ostrożność jest rozsądniejsza niż zarówno bezpodstawne straszenie chińską motoryzacją, jak i twierdzenie, że siedmioletnia gwarancja rozwiązuje każdy problem.
Przed zakupem nowego egzemplarza zrobiłbym pełną jazdę próbną, a nie tylko krótką rundę wokół salonu. Trzeba sprawdzić płynność ruszania, reakcję na gwałtowne dodanie gazu, zachowanie przy hamowaniu rekuperacyjnym oraz momenty, w których uruchamia się silnik benzynowy.
- Sprawdź, czy podczas przyspieszania nie pojawiają się szarpnięcia lub nietypowe opóźnienia.
- Przetestuj multimedia, Bluetooth, nawigację i poprawność polskich komunikatów.
- Wyłącz i ponownie włącz systemy asystujące, aby zobaczyć, czy ustawienia są zapamiętywane.
- Skontroluj działanie klimatyzacji, kamer, czujników parkowania i elektrycznych szyb.
- Poproś o potwierdzenie rocznika, warunków gwarancji oraz historii aktualizacji oprogramowania.
- Przy zakupie używanego auta sprawdź stan akumulatora 12 V, opon i wszystkich kontrolek na desce.
Najczęściej opisywanym mankamentem nie jest mechaniczna usterka, lecz hałaśliwa praca napędu przy dużym obciążeniu. Jeżeli podczas testu przeszkadza Ci wysokie wycie silnika przy wyprzedzaniu lub jeździe autostradowej, raczej nie licz na to, że po zakupie nagle przestaniesz je zauważać.
Czy ten chiński SUV jest dobrym wyborem dla polskiego kierowcy
MG ZS Hybrid+ ma bardzo konkretny zestaw zalet. Oferuje przestronne nadwozie, mocny napęd, dobre wyposażenie seryjne, rozsądne spalanie w mieście i cenę niższą od wielu konkurencyjnych hybrydowych SUV-ów. Do tego dochodzi długa gwarancja, która zmniejsza ryzyko finansowe w pierwszych latach użytkowania.
Nie wybrałbym go jednak w ciemno. Kierowca pokonujący głównie autostrady może uznać go za zbyt głośnego, a osoba oczekująca sportowych osiągów rozczaruje się różnicą między 197 KM na papierze a rzeczywistą reakcją przy rozładowanym akumulatorze. To samochód bardziej oszczędny i praktyczny niż sportowy.
Najrozsądniejszy scenariusz zakupu widzę w wersji Excite, szczególnie przy promocyjnej cenie około 102 800 zł. Standard wystarczy osobom, które chcą maksymalnie ograniczyć wydatek, natomiast Exclusive opłaca się głównie wtedy, gdy faktycznie wykorzystamy dodatkowe elementy komfortu.
Przed podpisaniem umowy porównałbym nie tylko ratę, lecz także koszt ubezpieczenia, serwisu, opon i utraty wartości. W przypadku młodej marki właśnie dostępność części, czas naprawy i późniejsza cena odsprzedaży mogą mieć większe znaczenie niż różnica kilku tysięcy złotych w wyposażeniu.
Najważniejsza rzecz przed decyzją o zakupie MG ZS
Ten model warto oceniać jako kompaktowego SUV-a do miasta i codziennych dojazdów, a nie jako pełnoprawnego pogromcę autostrad. Jego hybryda działa najlepiej wtedy, gdy może często odzyskiwać energię i korzystać z napędu elektrycznego.
Moja rekomendacja jest warunkowa, ale pozytywna. Jeżeli akceptujesz pochodzenie marki, sprawdzisz działanie elektroniki i podczas jazdy próbnej nie przeszkadza Ci charakter pracy przekładni, MG ZS Hybrid+ może być bardzo rozsądną alternatywą dla droższych hybryd. Jeśli jednak codziennie pokonujesz setki kilometrów z prędkością autostradową, lepiej poszukać samochodu cichszego przy wysokich prędkościach.