• Auta chińskie
  • BYD Dolphin Surf - którą wersję wybrać do miasta?

BYD Dolphin Surf - którą wersję wybrać do miasta?

Tomasz Jamrozy

Tomasz Jamrozy

|

3 września 2026

Jasnozielony BYD Dolphin Surf, miejski elektryk, gotowy na przygodę.

Mały elektryczny hatchback za około 100 tys. zł może być ciekawszy, niż sugeruje jego rozmiar. BYD Dolphin Surf łączy miejskie wymiary, akumulator LFP, bogate wyposażenie i szybkie ładowanie, ale nie każda wersja będzie równie opłacalna. Sprawdzam ceny w Polsce, zasięg, komfort, bezpieczeństwo oraz ograniczenia, o których łatwo zapomnieć przed zakupem chińskiego auta.

Najważniejsze informacje o miejskim elektryku BYD

  • Cena od 97 700 zł dotyczy wersji Boost, a Comfort kosztuje 110 500 zł według aktualnej oferty BYD Polska.
  • Akumulator 43,2 kWh zapewnia zasięg WLTP do 322 km w odmianie Boost i 310 km w Comfort.
  • Ładowanie DC do 85 kW pozwala uzupełnić energię od 10 do 80 procent w około 30 minut.
  • Wersja Comfort ma 156 KM, kamerę 360 stopni i lepsze wyposażenie, ale dopłata nie każdemu się zwróci.
  • Pięć gwiazdek Euro NCAP potwierdza dobry poziom bezpieczeństwa, choć test wykazał również kilka słabszych punktów.

Jaskrawozielony BYD Dolphin Surf, gotowy na miejskie fale.

Co to za samochód i komu naprawdę pasuje

BYD Dolphin Surf to miejski, czterodrzwiowy hatchback z napędem na przednią oś. Ma około 3,99 m długości, więc łatwo mieści się na zatłoczonych ulicach i parkingach, ale nie jest mikroskopijnym autem w stylu typowego dwumiejscowego mieszczucha.

Model wywodzi się z BYD Seagull oferowanego na innych rynkach. W Europie został dostosowany do bardziej wymagających norm bezpieczeństwa i otrzymał nazwę Dolphin Surf. To jeden z przykładów, jak chińskie marki próbują wejść do Europy nie tylko ceną, lecz także technologią, wyposażeniem i długą gwarancją.

Z mojej perspektywy ten samochód najlepiej pasuje do kierowcy, który pokonuje 20-80 km dziennie, ma możliwość ładowania w domu lub pracy i większość czasu spędza w mieście. Na krótkich trasach wykorzystuje kompaktowe nadwozie, cichy napęd oraz rekuperację, czyli odzyskiwanie energii podczas hamowania.

Nie traktowałbym go jednak jako idealnego auta rodzinnego do regularnych podróży autostradowych. Bagażnik jest użyteczny, lecz tylna kanapa i niewielki akumulator przypominają, że to przede wszystkim samochód miejski. Długie trasy są możliwe, ale wymagają większej dyscypliny przy planowaniu postojów.

Wersje, ceny i parametry które naprawdę różnicują wybór

W Polsce najważniejszy wybór odbywa się między odmianami Boost i Comfort. Obie korzystają z akumulatora Blade Battery o pojemności 43,2 kWh, ale różnią się mocą silnika, osiągami i wyposażeniem.

Parametr Boost Comfort
Cena katalogowa 97 700 zł 110 500 zł
Pojemność baterii 43,2 kWh 43,2 kWh
Moc silnika 65 kW, 88 KM 115 kW, 156 KM
Moment obrotowy 175 Nm 220 Nm
Zasięg WLTP, cykl mieszany 322 km 310 km
Przyspieszenie 0-100 km/h około 12,1 s około 9,1 s
Maksymalna prędkość 150 km/h 150 km/h

Boost jest rozsądniejszym wyborem dla miasta. Ma nawet nieco większy zasięg homologacyjny, a jego 88 KM wystarcza do sprawnego ruszania spod świateł i codziennej jazdy. W standardzie dostajemy między innymi ekran 10,1 cala, Apple CarPlay, Android Auto, kamerę cofania, adaptacyjny tempomat i systemy automatycznego hamowania.

Comfort dopłaca się głównie za dynamikę oraz wygodę. Silnik o mocy 156 KM wyraźnie poprawia elastyczność, a kamera 360 stopni ułatwia manewrowanie. Dochodzą też podgrzewane fotele, reflektory LED i bezprzewodowa ładowarka telefonu. Na polskie zimy podgrzewane siedzenia są praktycznym dodatkiem, ponieważ zużywają mniej energii niż intensywne ogrzewanie całej kabiny.

W ofercie europejskiej istnieje również wersja Active z mniejszą baterią 30 kWh, ale polska oferta koncentruje się na Boost i Comfort. Przy zakupie auta z wyprzedaży trzeba sprawdzić rok produkcji, wyposażenie i dokładną cenę konkretnego egzemplarza, ponieważ promocje dealerskie mogą zmienić opłacalność poszczególnych odmian.

Zasięg i ładowanie w polskich warunkach

Wartość 322 km WLTP brzmi dobrze, ale nie oznacza, że tyle przejedziemy zawsze. WLTP to ujednolicony test laboratoryjny, przydatny do porównywania samochodów, lecz rzeczywisty zasięg zależy od temperatury, prędkości, wiatru, obciążenia i ogrzewania.

W mieście latem można liczyć na wynik zbliżony do deklaracji, a przy spokojnej jeździe nawet korzystniejszy. Zimą rozsądniej przyjąć około 220-270 km realnego zasięgu, zależnie od długości tras i temperatury. Na autostradzie przy prędkościach 120-140 km/h zapas energii będzie spadał znacznie szybciej.

Samochód obsługuje ładowanie AC z mocą do 11 kW. Przy odpowiednim wallboxie pełne ładowanie zajmuje około pięciu godzin, więc najwygodniej podłączać auto wieczorem. Z domowego gniazdka proces potrwa wyraźnie dłużej i wymaga sprawnej instalacji oraz przewodu z zabezpieczeniem.

Na szybkiej ładowarce DC maksymalna moc wynosi 85 kW. Uzupełnienie energii od 10 do 80 procent zajmuje według danych producenta około 30 minut. Trzeba jednak pamiętać, że maksymalna moc pojawia się tylko w określonych warunkach. Zimna bateria, wysoki poziom naładowania lub zajęta infrastruktura mogą znacząco wydłużyć postój.

Przy zużyciu około 16 kWh na 100 km i domowej cenie energii 1,20 zł za kWh koszt przejechania 100 km wynosi orientacyjnie 19 zł przed uwzględnieniem strat ładowania. Na publicznych ładowarkach rachunek może być znacznie wyższy, dlatego opłacalność tego auta najbardziej rośnie wtedy, gdy kierowca regularnie ładuje je w domu.

Wnętrze, bagażnik i codzienna eksploatacja

Największą niespodzianką jest ilość miejsca z przodu. Fotele są wygodne, widoczność dobra, a wysoka pozycja za kierownicą ułatwia ocenę narożników nadwozia. W środku znajduje się sporo schowków, a centralny ekran można obracać między ustawieniem pionowym i poziomym.

Bagażnik ma około 316 litrów, a po złożeniu tylnej kanapy przestrzeń rośnie do około 1037 litrów. To wystarczy na codzienne zakupy, wózek w kompaktowym rozmiarze czy bagaże dwóch osób. Przy komplecie pasażerów trzeba już rozsądnie planować pakowanie, bo podłoga bagażnika nie zastąpi dużego auta rodzinnego.

System multimedialny jest bogaty, ale część ustawień ukryto w ekranie. Dotyczy to między innymi klimatyzacji i niektórych funkcji samochodu. Po kilku dniach można się przyzwyczaić, jednak podczas jazdy fizyczne przyciski byłyby wygodniejsze.

Użytkownik powinien też sprawdzić działanie asystentów kierowcy podczas jazdy próbnej. Adaptacyjny tempomat i asystent pasa ruchu są przydatne, ale w wielu nowych samochodach podobne systemy potrafią reagować zbyt nerwowo. Jeśli auto często koryguje tor jazdy albo wydaje nadmiar ostrzeżeń, trzeba ocenić, czy da się je łatwo dostosować.

Bezpieczeństwo, serwis i ryzyka zakupu

Model otrzymał pięć gwiazdek Euro NCAP, sześć poduszek powietrznych i rozbudowany pakiet systemów ADAS. W wyposażeniu znajdują się między innymi automatyczne hamowanie awaryjne, rozpoznawanie znaków, asystent utrzymania pasa oraz monitorowanie zmęczenia kierowcy.

Pięć gwiazdek nie oznacza jednak, że samochód jest bez wad. W szczegółowej ocenie odnotowano między innymi marginalną ochronę klatki piersiowej tylnego pasażera w jednym z testów, brak systemu wykrywającego pozostawienie dziecka w aucie oraz ograniczenia działania systemu awaryjnego hamowania przy pieszych znajdujących się za pojazdem.

Akumulator LFP, czyli litowo-żelazowo-fosforanowy, uchodzi za trwały i odporny na częste ładowanie. BYD oferuje 6 lat lub 150 tys. km gwarancji na samochód oraz do 8 lat lub 250 tys. km na baterię, zgodnie z aktualnymi warunkami oferty. Przed podpisaniem umowy trzeba sprawdzić szczegółowe wymagania dotyczące przeglądów i poziomu zachowanej pojemności akumulatora.

Chińskie pochodzenie nie powinno być samo w sobie powodem do odrzucenia auta, ale sieć serwisowa nadal ma znaczenie. Przed zakupem sprawdziłbym odległość do autoryzowanego punktu, dostępność części blacharskich, czas oczekiwania na naprawę oraz cenę ubezpieczenia. Przy mniej popularnym modelu koszt polisy może być ważniejszy niż różnica kilku tysięcy złotych w cenie zakupu.

Boost czy Comfort i czy ten zakup ma sens

Gdybym wybierał samochód przede wszystkim do miasta, postawiłbym na wersję Boost. Oferuje ten sam akumulator, większy zasięg WLTP i wystarczające osiągi. Zaoszczędzone 12 800 zł można przeznaczyć na wallbox, ubezpieczenie albo instalację elektryczną, czyli elementy, które realnie wpływają na wygodę użytkowania.

Comfort ma sens dla kierowcy, który często jeździ poza miastem, ceni szybkie przyspieszenie albo regularnie parkuje w ciasnych miejscach. Kamera 360 stopni i mocniejszy silnik są przydatne, ale dopłata nie poprawia zasięgu. To wersja bardziej kompletna, niekoniecznie bardziej ekonomiczna.

W porównaniu z najtańszymi miejskimi elektrykami BYD oferuje mocniejsze wyposażenie, większy bagażnik i wyższy poziom bezpieczeństwa. Z drugiej strony jest droższy od najmniejszych modeli, a na trasie nadal ogranicza go bateria o pojemności 43,2 kWh. Właśnie dlatego przed zakupem warto przeanalizować nie tylko cenę auta, lecz także miejsce ładowania i typowe długości przejazdów.

Najrozsądniejszy scenariusz dla małego chińskiego elektryka

BYD Dolphin Surf jest interesującym wyborem dla osoby, która chce nowoczesnego auta miejskiego bez rezygnowania z pięciu miejsc, dobrego wyposażenia i szybkiego ładowania. Najmocniejsze strony to kompaktowe nadwozie, bateria LFP, długa gwarancja i bogata wersja Boost.

Nie kupowałbym go wyłącznie dlatego, że jest elektryczny albo modnie wygląda. Najpierw sprawdziłbym możliwość ładowania, koszt polisy i realny zasięg zimą. Przy takim podejściu chiński hatchback może okazać się bardzo rozsądnym samochodem na co dzień, ale jego najlepszym środowiskiem pozostaje miasto i okolice, a nie regularne pokonywanie setek kilometrów autostradą.

FAQ - Najczęstsze pytania

Wersja Boost kosztuje 97 700 zł, a Comfort 110 500 zł. Obie mają akumulator 43,2 kWh, ale Boost oferuje 88 KM i zasięg WLTP do 322 km, natomiast Comfort ma 156 KM i zasięg do 310 km. Comfort dodaje między innymi kamerę 360 stopni, podgrzewane fotele, reflektory LED i bezprzewodową ładowarkę telefonu.

Producent podaje do 322 km WLTP dla wersji Boost i 310 km dla Comfort. Zimą rozsądniej zakładać około 220-270 km, zależnie od temperatury, ogrzewania i długości tras. Przy prędkościach autostradowych od 120 do 140 km/h zasięg spada znacznie szybciej.

Ładowanie AC może odbywać się z mocą do 11 kW, a pełne uzupełnienie energii przy użyciu wallboxa trwa około pięciu godzin. Ładowarka DC obsługuje moc do 85 kW i według danych producenta ładuje akumulator od 10 do 80 procent w około 30 minut. Rzeczywisty czas zależy między innymi od temperatury i poziomu naładowania baterii.

Boost lepiej pasuje do jazdy miejskiej, ponieważ ma wystarczające osiągi, ten sam akumulator i większy zasięg homologacyjny. Comfort warto rozważyć przy częstej jeździe poza miastem, potrzebie szybszego przyspieszania lub parkowaniu w ciasnych miejscach, gdzie przydatna jest kamera 360 stopni. Dopłata nie zwiększa jednak zasięgu.
Oceń artykuł

Średnia: 0.0 / 5 · 0 ocen

Tagi

byd akumulatory lfp ładowanie dc euro ncap samochody elektryczne

Udostępnij artykuł

Autor Tomasz Jamrozy
Tomasz Jamrozy
Nazywam się Tomasz Jamrozy i od czterech lat zajmuję się tematyką motoryzacyjną. Moje zainteresowanie samochodami zaczęło się w dzieciństwie, kiedy to spędzałem godziny na czytaniu gazet motoryzacyjnych i oglądaniu programów o samochodach. Dziś staram się dzielić swoją wiedzą, pisząc o nowinkach w branży, testując różne modele oraz analizując trendy, które kształtują rynek motoryzacyjny. W mojej pracy kładę duży nacisk na rzetelność i dokładność informacji. Regularnie sprawdzam źródła, porównuję dane i staram się w prosty sposób wyjaśniać złożone zagadnienia. Chcę, aby moje teksty były nie tylko informacyjne, ale także przystępne dla każdego, kto interesuje się motoryzacją. Wierzę, że dobrze zorganizowana wiedza jest kluczem do zrozumienia tego fascynującego świata.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz