• Auta chińskie
  • MG3 benzyna czy Hybrid+? Ceny, spalanie i wybór wersji

MG3 benzyna czy Hybrid+? Ceny, spalanie i wybór wersji

Łukasz Jasiński

Łukasz Jasiński

|

12 października 2026

Niebieski MG3 na tle nowoczesnej architektury i błękitnego nieba.

Mały hatchback, hybrydowy napęd o mocy 195 KM i cena niższa niż w wielu popularnych modelach segmentu B sprawiają, że MG3 przyciąga uwagę polskich kierowców. Sprawdzam, czym różnią się jego wersje, ile kosztują, jak wygląda spalanie, czy chińskie pochodzenie ma znaczenie oraz na co zwrócić uwagę przed zakupem.

MG3 łączy niską cenę z mocnym napędem i długą gwarancją

  • Dwie wersje napędowe to benzynowy silnik 1.5 o mocy 115 KM oraz pełna hybryda o mocy 195 KM.
  • MG3 Hybrid+ przyspiesza do 100 km/h w 8 sekund i według WLTP zużywa 4,4 l/100 km.
  • Ceny rocznika 2026 zaczynają się od 73 500 zł za wersję benzynową i 87 950 zł za hybrydę.
  • Samochód ma bagażnik o pojemności 293 litrów i nadwozie o długości 4,11 metra.
  • Program gwarancyjny obejmuje 7 lat lub 150 000 km, ale trzeba pilnować warunków serwisowania.

MG3 to chińskie auto z brytyjskim rodowodem

MG3 jest pięciodrzwiowym hatchbackiem segmentu B, czyli klasą miejskich samochodów podobnych rozmiarami do Renault Clio, Škody Fabii czy Toyoty Yaris. Marka MG ma brytyjskie korzenie, ale obecnie należy do chińskiego koncernu SAIC Motor. Dlatego model można uczciwie określić jako auto chińskiego właściciela z europejską historią marki.

Nie przykładałbym jednak zbyt dużej wagi do samej etykiety „chińskie auto”. Dla użytkownika ważniejsze są homologacja na rynek europejski, dostępność części, sieć serwisowa i warunki gwarancji. MG3 jest projektowane z myślą o Europie, a jego wyposażenie obejmuje między innymi systemy wymagane przez współczesne normy bezpieczeństwa.

Stylistycznie samochód wyróżnia się ostrymi reflektorami, krótkim tylnym zwisem i dość dynamiczną linią nadwozia. W środku nie ma luksusu, ale jest nowocześnie. Standardem są dwa ekrany, automatyczna klimatyzacja, kamera cofania oraz obsługa Apple CarPlay i Android Auto.

Dwa napędy dają dwie zupełnie różne charakterystyki

W polskiej ofercie znajdziemy klasyczne MG3 z benzynowym silnikiem oraz wersję Hybrid+. To nie są kosmetyczne odmiany tego samego samochodu. Różnią się sposobem jazdy, osiągami i kosztami zakupu.

Parametr MG3 benzyna MG3 Hybrid+
Silnik 1.5 wolnossący 1.5 HEV
Moc 115 KM 195 KM
Skrzynia biegów manualna, 5-biegowa automatyczna, 3-biegowa
Napęd na przednie koła na przednie koła
0-100 km/h 10,8 s 8,0 s
Prędkość maksymalna 185 km/h 170 km/h
Spalanie WLTP 6,1 l/100 km 4,4 l/100 km

Wersja benzynowa dla spokojnego kierowcy

Benzynowe MG3 ma prostą konstrukcję. Wolnossący silnik 1.5 rozwija 115 KM i współpracuje z manualną skrzynią. Nie daje sportowych emocji, ale do miasta i codziennych dojazdów jest wystarczający. Brak turbodoładowania może być zaletą dla osób, które cenią prostszą mechanikę i niższą cenę zakupu.

Trzeba jednak zaakceptować konieczność częstszego sięgania do lewarka przy wyprzedzaniu lub jeździe z kompletem pasażerów. Deklarowane 6,1 l/100 km według WLTP należy traktować jako wartość porównawczą. W korkach, zimą i przy szybkiej jeździe autostradowej rzeczywiste spalanie będzie wyższe.

Przeczytaj również: Mercedes-Benz GLE 63 AMG - sportowy SUV z mocą i komfortem, który zachwyca

Hybrid+ dla tych, którzy chcą automatu i mocnej reakcji

Hybryda łączy silnik benzynowy 1.5 z jednostką elektryczną i akumulatorem o pojemności nominalnej 1,83 kWh. To pełna hybryda, a nie hybryda plug-in, dlatego nie podłącza się jej do ładowarki. Akumulator odzyskuje energię podczas hamowania, a system sam decyduje, kiedy użyć silnika elektrycznego, benzynowego albo obu naraz.

Największe wrażenie robi reakcja na gaz przy ruszaniu. 195 KM w małym samochodzie daje zapas mocy, którego nie spodziewałbym się po miejskim hatchbacku. Z drugiej strony trzybiegowa przekładnia może wydawać się nietypowa, a przy mocnym przyspieszaniu silnik spalinowy staje się wyraźnie słyszalny.

Hybrid+ ma sens przede wszystkim w mieście i na drogach podmiejskich. Przy spokojnej jeździe elektryczne ruszanie oraz rekuperacja, czyli odzyskiwanie energii podczas zwalniania, pomagają ograniczyć spalanie. Na autostradzie przewaga nad wersją benzynową będzie mniejsza.

Ile kosztuje MG3 w Polsce w 2026 roku

W cenniku rocznika 2026 benzynowe MG3 kosztuje 73 500 zł w wersji Standard i 79 900 zł w odmianie Excite. Hybryda jest dostępna w trzech wersjach wyposażenia.

Wersja Cena katalogowa Najważniejsze dodatki
MG3 benzyna Standard 73 500 zł kamera cofania, klimatyzacja automatyczna, MG Pilot
MG3 benzyna Excite 79 900 zł felgi aluminiowe 16 cali, bogatsze multimedia
MG3 Hybrid+ Standard 87 950 zł 195 KM, automat, kamera cofania
MG3 Hybrid+ Excite 94 500 zł felgi 16 cali, sześć głośników, dodatkowe udogodnienia
MG3 Hybrid+ Exclusive 101 000 zł kamera 360 stopni, LED, podgrzewane fotele, martwe pole

W 2026 roku pojawiają się także akcje wyprzedażowe dotyczące starszych roczników. W jednej z ofert rabat na hybrydę z produkcji 2024 lub 2025 wynosił do 9000 zł i obowiązywał do końca września albo wyczerpania puli samochodów. Przy zakupie trzeba sprawdzić konkretny egzemplarz, rok produkcji, wyposażenie i warunki finansowania, bo cena reklamowana przez dealera nie zawsze dotyczy każdego auta.

Moim zdaniem najbardziej rozsądny wybór to benzynowa wersja Standard, jeśli liczy się niski koszt zakupu, albo Hybrid+ Standard, gdy samochód będzie jeździł głównie po mieście. Dopłata do Exclusive ma sens tylko wtedy, gdy naprawdę zależy nam na kamerze 360 stopni, podgrzewanych fotelach i monitorowaniu martwego pola.

Wnętrze i praktyczność wypadają lepiej, niż sugeruje cena

MG3 ma 4113 mm długości, 1797 mm szerokości i 2570 mm rozstawu osi. Z przodu miejsca nie powinno zabraknąć także wyższym osobom. Tylna kanapa jest wystarczająca dla dzieci i dorosłych na krótszych trasach, ale przy pełnym komplecie pasażerów szybko przypomnimy sobie, że to nadal samochód segmentu B.

Bagażnik mieści 293 litry, a po złożeniu tylnej kanapy przestrzeń rośnie do 983 litrów. To wynik wystarczający na codzienne zakupy i niewielki wyjazd, choć rodzina z wózkiem dziecięcym powinna przed zakupem sprawdzić, czy konkretny model zmieści się bez gimnastyki.

Na plus zaliczam 10,25-calowy ekran centralny, 7-calowy wyświetlacz kierowcy i fizyczne przyciski najważniejszych funkcji. System multimedialny wygląda nowocześnie, ale przed zakupem sprawdziłbym szybkość reakcji ekranu, działanie aplikacji i połączenie ze smartfonem. Właśnie takie drobiazgi najbardziej irytują po kilku miesiącach użytkowania.

Bezpieczeństwo jest dobre, ale wynik testu wymaga komentarza

W standardzie MG3 otrzymuje między innymi adaptacyjny tempomat, aktywne hamowanie awaryjne z wykrywaniem pieszych i rowerzystów, asystenta pasa ruchu, system kontroli uwagi kierowcy oraz ostrzeganie o ruchu poprzecznym z tyłu.

Euro NCAP przyznało modelowi cztery gwiazdki. Wyniki cząstkowe wyniosły 74 procent za ochronę dorosłych, 73 procent za ochronę dzieci, 81 procent za ochronę niechronionych uczestników ruchu i 69 procent za systemy wspomagające.

Test przyniósł także poważną uwagę dotyczącą mechanizmu regulacji fotela kierowcy, który podczas zderzenia uległ awarii. Producent zadeklarował później działania naprawcze. Przy zakupie samochodu z pierwszych partii produkcyjnych sprawdziłbym w serwisie, czy dany egzemplarz obejmowała kampania aktualizacyjna lub kontrolna.

Nie traktowałbym systemów MG Pilot jako autonomicznego prowadzenia. Asystent pasa potrafi reagować nerwowo na zużyte oznakowanie, a inteligentny ogranicznik prędkości może odczytać znak niezgodnie z sytuacją na drodze. To pomoc, nie zastępstwo dla kierowcy.

Serwis, gwarancja i rzeczy do sprawdzenia przed zakupem

Producent oferuje ochronę na poziomie 7 lat lub 150 000 km. Przeglądy w aktualnych danych dla hybrydy przewidziano co rok lub 24 000 km, natomiast przy samochodzie używanym zawsze trzeba kierować się zapisami konkretnej książki gwarancyjnej.

W przypadku nowego modelu trudno jeszcze mówić o wieloletniej statystyce usterek. Nie powielałbym więc internetowych list rzekomo typowych awarii bez potwierdzenia w dokumentacji serwisowej. Przy oględzinach zwróciłbym uwagę na działanie elektroniki, jakość spasowania elementów, pracę klimatyzacji i komunikaty systemu hybrydowego.

  • Wykonaj jazdę próbną na zimnym i rozgrzanym silniku.
  • Sprawdź, czy ekran, kamera cofania i Apple CarPlay działają bez opóźnień.
  • Przetestuj aktywne systemy bezpieczeństwa, ale oceń też, czy ich reakcje nie są dla Ciebie męczące.
  • W hybrydzie zwróć uwagę na płynność przejścia między napędem elektrycznym i spalinowym.
  • Poproś o pisemne potwierdzenie ceny, wyposażenia i warunków gwarancji.
  • Sprawdź, gdzie znajduje się najbliższy autoryzowany serwis i jaki jest przewidywany czas oczekiwania na części.

Najczęstszy błąd kupujących polega na porównywaniu wyłącznie ceny katalogowej. Do rachunku trzeba dodać ubezpieczenie, opony, przeglądy, koszt lakieru metalicznego oraz ewentualne finansowanie. Dopiero wtedy widać, czy hybryda rzeczywiście zwróci wyższą cenę zakupu dzięki niższemu spalaniu.

Komu MG3 najbardziej się opłaca

MG3 pasuje kierowcy, który chce kupić nowy, dobrze wyposażony samochód miejski, ale nie potrzebuje SUV-a. Wersja benzynowa będzie rozsądna dla osób pokonujących niewielkie przebiegi i preferujących prostą obsługę. Hybrid+ lepiej sprawdzi się w korkach, podczas częstego ruszania i hamowania oraz u kierowcy, który nie chce korzystać z manualnej skrzyni.

Nie wybrałbym tego modelu jako pierwszego samochodu dla kogoś, kto regularnie pokonuje setki kilometrów autostradą. Przy wysokich prędkościach mały bagażnik, hałas silnika i ograniczony komfort tylnej kanapy będą bardziej odczuwalne niż w większym aucie.

Warto też odbyć dłuższą jazdę próbną, a nie tylko krótką rundę wokół salonu. Po 30 minutach łatwiej ocenić fotel, widoczność, reakcje asystentów i zachowanie przekładni niż po kilku minutach za kierownicą.

Najrozsądniejsza decyzja zaczyna się od właściwej wersji

MG3 nie jest już ciekawostką, lecz pełnoprawnym konkurentem dla popularnych hatchbacków segmentu B. Jego najmocniejsze strony to cena, bogate wyposażenie, siedmioletnia gwarancja i bardzo sprawna hybryda. Słabsze punkty to ograniczona historia modelu, przeciętna przestronność z tyłu i elektronika, którą trzeba dokładnie sprawdzić podczas jazdy próbnej.

Jeżeli najważniejszy jest budżet, zacząłbym od benzynowego Standard. Jeżeli samochód ma jeździć głównie po mieście, dopłata do Hybrid+ może być uzasadniona. Niezależnie od wyboru porównałbym ofertę kilku dealerów i poprosił o potwierdzenie wszystkich warunków na piśmie, bo właśnie tam kryje się realna różnica między atrakcyjną reklamą a dobrym zakupem.

FAQ - Najczęstsze pytania

Wersja benzynowa ma silnik 1.5 o mocy 115 KM, manualną skrzynię i przyspiesza do 100 km/h w 10,8 s. Hybrid+ rozwija 195 KM, korzysta z automatycznej przekładni i osiąga 100 km/h w 8 sekund, a jego deklarowane spalanie wynosi 4,4 l/100 km zamiast 6,1 l/100 km.

Benzynowe MG3 kosztuje 73 500 zł w wersji Standard i 79 900 zł w Excite. Hybryda kosztuje od 87 950 zł za Standard, przez 94 500 zł za Excite, do 101 000 zł za Exclusive.

Nie, to pełna hybryda, a nie hybryda plug-in. Akumulator o nominalnej pojemności 1,83 kWh odzyskuje energię podczas hamowania, a system automatycznie przełącza się między napędem elektrycznym i spalinowym.

Podczas jazdy próbnej warto ocenić działanie ekranu, kamery, Apple CarPlay, klimatyzacji i systemu hybrydowego, a także jakość spasowania elementów. Należy również potwierdzić warunki gwarancji 7 lat lub 150 000 km, dostępność najbliższego serwisu oraz sprawdzić, czy auto z pierwszych partii produkcji obejmowała kampania dotycząca regulacji fotela kierowcy.
Oceń artykuł

Średnia: 0.0 / 5 · 0 ocen

Tagi

mg3 hatchbacki euro ncap gwarancja hybrydy

Udostępnij artykuł

Autor Łukasz Jasiński
Łukasz Jasiński
Nazywam się Łukasz Jasiński i od 10 lat zajmuję się tematyką motoryzacyjną. Moja przygoda z samochodami zaczęła się w dzieciństwie, kiedy to zafascynowany dźwiękiem silników i ich mechaniką, postanowiłem zgłębić tę dziedzinę. Interesuje mnie nie tylko sama konstrukcja pojazdów, ale także najnowsze trendy w motoryzacji, innowacje technologiczne oraz ekologiczne rozwiązania w branży. Piszę o różnych aspektach motoryzacji, od recenzji nowych modeli po porady dotyczące ich użytkowania i konserwacji. Staram się dostarczać czytelnikom rzetelne i zrozumiałe informacje, które pomogą im w podjęciu świadomych decyzji. W mojej pracy kładę duży nacisk na weryfikację źródeł i porównywanie danych, aby zapewnić jak najwyższą jakość publikowanych treści. Dzięki temu mam nadzieję, że moje artykuły będą nie tylko informacyjne, ale i inspirujące dla każdego miłośnika motoryzacji.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz